Orbán Viktor kritikusai szerint sem tartozunk az Európai Unió legszegényebb országai közé – bezzeg Románia
Minden országban csak szűkös megélhetést tesz lehetővé a minimálbér.
Minden országban csak szűkös megélhetést tesz lehetővé a minimálbér.
Az Európai Szakszervezetek Intézetének adatbázisa szerint a legalacsonyabb magyar bérek is a középmezőnyben találhatók.
Októberben 15,8 százalékkal nőtt a költségvetési szférában az átlagkereset, amit főként a pedagógusbér-emelés generált. A cégeknél is jelentős, 12 százalékos béremelkedés valósult meg, amelyet a minimálbér emelése és a dolgozók inflációs kompenzációja támogatott. Bár az év végén némi lassulás várható, a bérdinamika továbbra is erős marad, a Makronóm Intézet 2025-re átlagosan 9,2 százalékos bérnövekedést vár.
Megállapodást hozott az e heti egyeztetés a munkáltatók, a szakszervezetek és a kormány között.
A hazai munkabérek idén átlagosan 9,9 százalékkal emelkedtek, a 2025-re tervezett béremelés pedig várhatóan 7–8 százalék között alakul a vállalati szektorban – derül ki a JVSZ Economy Brunch eseményen bemutatott Korn Ferry-felmérésből. Bár a bérek között régiós szinten is csökkenő különbségek mutatkoznak, Budapest és Kelet-Magyarország átlagjövedelme között még mindig 12 százalékos az eltérés.
Ha megállapodnak az érdekképviseletek, 2025-ben akár 22-30 százalékos minimálbér-emelés sem zárható ki, de a felek több éves egyezségre készülnek.
Sok munkaadó biztosít szállást és étkezést is, ami jelentős könnyebbséget jelent a dolgozóknak.
Az Európai Központi Bank szerint a bérek emelését kell visszafogni, a rekord magas vállalati profit nem gond.
Az USA-ban a keresetek még az inflációval sem tudták tartani a lépést.
Mint a lap rámutat: hazánkban nőttek a második legnagyobb mértékben a fizetések az EU-ban 2023 második negyedében, éves szinten.
Már-már zseniális, hogy a Momentumnak ekkora és ilyen hosszan tartó inflációt is sikerül totál kretén módon feldolgoznia filmművészetileg. Persze egyéb bajok is akadnak. Francesca Rivafinoli írása.